




Szczawnica Centrum – Jaworki
- odległość: 5,2 km w jedną stronę
- czas przejazdu około 22 minut, przy prędkości około 15-17 km/h
- nawierzchnia szutrowa i asfaltowa
- trasa z kilkoma większymi podjazdami, wiodąca jezdnią - z uwagi na ruch samochodowy i momentami brak pobocza należy zachować szczególną ostrożność
- trasa wiedzie obok rezerwatu Biała Woda oraz Wąwozu Homole
Szczawnica Centrum (ścieżka rowerowa) - Czerwony Klasztor (Słowacja)
Początek trasy to centrum Szczawnicy u podnóża Palenicy przy stacji dolnej kolejki. Zaczynamy w tym miejscu, gdyż to doskonały punkt orientacyjny na mapie Szczawnicy, nieopodal wypożyczalni rowerów i z bezpośrednim dostępem do ścieżki rowerowej, która po odbudowaniu po powodzi z 2009 roku prowadzi nieprzerwanie do Przełomu Dunajca i dalej na Słowację.
Początkowo ścieżka prowadzi wzdłuż koryta Grajcarka i jest wystarczająco szeroka, niemniej z uwagi na wzmożony ruch pieszych należy przez całą jej długość zachować szczególną ostrożność. Dojechawszy do ujścia Grajcarka do Dunajca wjeżdżamy na trasę wiodącą wzdłuż Przełomu. W sezonie od razu zwracają uwagę liczne tratwy pełne turystów płynące w dół rzeki.
Początkowo ścieżka jest oddzielona od traktu pieszego, jednak już kilka kilometrów za Szczawnicą jest to jedna wspólna trasa i należy respektować na niej wzajemnie swoje prawa (mowa o pieszych i rowerzystach).
Walory widokowe są niezaprzeczalne i gołym okiem widoczne. Przy słonecznej pogodzie trudno się skupić na trasie – widok gór na drugim brzegu pochłania większość uwagi. Chciałoby się zatrzymywać co chwilę i napawać się pejzażem. A miejsc widokowych nie brakuje. Trasa jest wyjątkowo malownicza. Choć po drodze niewiele atrakcji turystycznych to kontakt bezpośredni z naturą Pienin wynagradza w zupełności ten drobny niedostatek rozrywek.
Ścieżka w znacznej części prowadzi poprzez płaski teren, zmienna bywa jej szerokość. Zalecamy szczególną ostrożność na zakrętach okalających wystające skały – tutaj przy braku widoczności kolejnego odcinka lepiej zwolnić. Na trasie jest jeden mocny podjazd, przed rozpoczęciem którego umieszczono znaki nakazujące rowerzystom zejście z roweru i wyprowadzenie go pod górę pieszo. I tu zalecamy stanowczo zastosowanie się do oznakowania. Jego zignorowanie może zaowocować przykrą niespodzianką w postaci mandatu. I bynajmniej nie od razu na miejscu, co może być mylące.
Trasa bardzo przyjemna i relaksująca. W upalne dni osłona drzew daje oddech od słońca, rzeka zaś przyjemny chłód.
Dotarłszy do Czerwonego Klasztoru można odpocząć w jednym z wielu punktów gastronomicznych smakując regionalne potrawy kuchni słowackiej lub po prostu zregenerować siły nad brzegiem Dunajca podziwiając znajdujące się niemal w zasięgu ręki Trzy Korony.
Powrót można zaplanować tą samą trasą lub też przejechać na drugi brzeg Dunajca i ze Sromowców Wyżnych zrobić pętlę poprzez Hałuszową, albo wydłużyć ją zahaczając o Czorsztyn do Krościenka. Opcja druga dla bardziej wymagających i zaprawionych w górskich wyprawach.
Trasa jak najbardziej godna polecenia!
- długość trasy około 15 km w jedną stronę
- czas przejazdu: zależny od indywidualnego tempa i celu podróży, można tą trasę przejechać w kilka godzin jak również poświęcić na nią cały dzień, gdyż większość trasy jedziemy przez Przełom Dunajca. Kto płynął spływem, ten wie, o czym mowa.
- nawierzchnia szutrowa i asfaltowa
- trasa spokojna ale z kilkoma podjazdami, w okresie wakacyjnym panuje tutaj wzmożony ruch pieszych
- chętni na wycieczkę rowerową, której celem jest Słowacja (i nie tylko ci, ale najlepiej wszyscy) powinni zaopatrzyć się w kaski rowerowe – obowiązkowo.
- w miejscowościach przygranicznych po stronie słowackiej możemy płacić w euro i w złotówkach.
Szczawnica Centrum - Czerwony Klasztor – Sromowce Niżne – Schronisko "Trzy Korony"
Wyjazd ze Szczawnicy Centrum, spod kolejki na Palenicę. Jeśli nie mamy swojego roweru to możemy go również tutaj wypożyczyć. Jedziemy wzdłuż Grajcarka ścieżką rowerową, która nas zaprowadzi do granicy państwa. Docieramy do pieszo-rowerowego przejścia granicznego, przejeżdżamy je i po pokonaniu ok. 250 metrów na rozwidleniu dróg skręcamy w prawo. Wjeżdżamy na Drogę Pienińską i racząc się pięknymi widokami przełomu Dunajca pokonujemy cały etap trasy, aż do Czerwonego Klasztoru. Następnie spod Czerwonego Klasztoru jedziemy w kierunku granicy państwa ( nie skręcamy w lewo obok klasztoru tylko jedziemy prosto). Następnie po prawej stronie będziemy mijać kładkę na rzece Dunajec. Wjeżdżamy na kładkę, robimy sobie zdjęcie na tle Trzech Koron:) i wyjeżdżamy w Sromowcach Niżnych. Po zjechaniu z kładki skręcamy w prawo i jedziemy już do końca (1,5 km) drogą asfaltową, docieramy do schroniska. Możemy tutaj zostawić rower, przejść się na Trzy Korony.
- długość trasy: 14 km
- czas przejazdu: trasę można pokonać w czasie około 1.5-2 godzin, ale wszystko zależy od indywidualnego tempa i czasów postojów na zdjęcia, ponieważ widoki zapierają dech w piersiach;)
- trasa mieszana - głównie odcinki asfaltowe, ścieżka rowerowa w Szczawnicy. Droga Pienińska to przede wszystkim odcinki z nawierzchni szutrowej.
- trasa spokojna. Na odcinku Czerwony Klasztor - kładka na Dunajcu - Sromowce Niżne należy uważać na ruch samochodowy.
- w miejscowościach przygranicznych po stronie słowackiej możemy płacić w euro i w złotówkach.
Szczawnica Wyżna- Sewerynówka – Doliny potoków – Szczawnica
Trasa bardzo malownicza prowadząca dolinami dwóch potoków Sopotnickiego i Jastrzębiego. Startujemy w Szczawnicy Wyżnej, kolor szlaku czarny. Kierujemy się na Sewerynówkę, a następnie doliną Sopotnickiego Potoku, mijamy Krótką Polanę, Krzemieniny, Koszarki. Dalej doliną Jastrzębiego Potoku kończymy pętlę w Sewerynówce i wracamy do Szczawnicy.
Trasa ma dystans 30 km, jej pokonanie może zająć ok. 4 h.
Parking Jaworki Homole – Szczawnica Wyżna
Wyruszamy z parkingu w Jaworkach przy Wąwozie Homole kierując się na szlak oznakowany kolorem czerwonym w kierunku Durbaszki. Przejeżdżamy Wąwozem aż dotrzemy do Ośrodka Górskiego Pod Durbaszką. Tutaj możemy odpocząć lub zorganizować sobie piknik. Następnie ruszamy dalej szlakiem w stronę Jarmuty mijając po drodze Rabsztyn z jednej a Huściawę z drugiej strony. Stąd już właściwie prosta droga do Szczawnicy Wyżnej.
Trasa liczy ok. 10 km i w zależności od tempa może zająć ok. 2 h.
Szczawnica - Jaworki - Biała Woda - Przełęcz Rozdziele - Litmanova(SK) - Jarabina(SK) - Stara Lubovna(SK) - Kamienka(SK) - Stranany(SK) - Velki Lipnik(SK) - Haligovce(SK) - Czerwony Klasztor(SK) - Droga Pieńińska - Szczawnica
Tym razem propozycja dla tych nieco bardziej wymagających. Zarówno ze względu na dystans jak i na urozmaicenie terenu. Trasa do Litmanovej. Z centrum Szczawnicy jedziemy w Kierunku Jaworek i Białej Wody. Następnie kierujemy się na Przełęcz Rozdziele, skąd dalej jedziemy do Litmanovej, Starej Lubowni, Wielkiego Lipnika i Czerwonego Klasztoru. Po drodze możemy zrobić drobne zakupy w sklepach słowackich. W Czerwonym Klasztorze proponujemy małą przerwę na zdjęcia, zwiedzanie klasztoru, odpoczynek nad Dunajcem. Następnie Drogą Pienińską wracamy do Szczawnicy.
- długość trasy: 67 km
- czas przejazdu: nawet 10 godzin, włączając w to czas na postoje, zwiedzanie i robienie zdjęć, zwłaszcza, że po drodze jest wiele ciekawych miejsc do zobaczenia
- nawierzchnia asfaltowa, szutrowa, droga ubita
- trasa trudna, wiodąca w większości jezdnią - z uwagi na wzmożony ruch samochodowy należy zachować szczególną ostrożność
- zdecydowanie przyda się dobre przygotowanie kondycyjne
- w miejscowościach przygranicznych po stronie słowackiej można płacić w euro i w złotówkach