Uzdrowisko Szczawnica – atrakcje:

 
Plac Dietla – 200 m od hotelu
 
Ulica Zdrojowa w swej górnej części przechodzi w Plac Józefa Dietla. Tu w latach sześćdziesiątych XIX wieku ukształtowało się centrum uzdrowiska wraz z jego najważniejszymi budynkami – Pałacem Józefa Szalaya i Starą Kancelarią. Domy przy placu to przykład polskiej zabudowy uzdrowiskowej, wzorowanej na obiektach szwajcarskich i austriackich lecz przekształconych w duchu lokalnym. Plac Dietla to niewątpliwie najbardziej reprezentacyjne miejsce w Szczawnicy. To także punkt, gdzie najpełniej zobaczyć można najstarsze zabudowania i budowle wznoszone jeszcze w okresie gdy uzdrowiskiem kierował Józef Szalay.
Dojście: schodząc schodami przy budynku Adria – Solar, w lewo, w górę ul. Zdrojową.
 
Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya w Szczawnicy – 200 m od hotelu
 
Muzeum zajmuje piętro zabytkowej XIX-wiecznej willi "Pałac". Muzeum jest placówką regionalną o charakterze etnograficzno-historycznym. W części etnograficznej prezentowane jest życie górali pienińskich w okresie pierwszej połowy XX wieku, w zakresie architektury regionalnej, wyposażenia wnętrz, pasterstwa, rolnictwa, łowiectwa, rybołówstwa, tkactwa. Uzupełnieniem tej części wystawy jest strój regionalny, sztuka ludowa regionu pienińskiego oraz godła góralskich rodów szczawnickich. Ekspozycja historyczna obejmuje tematy: "Szczawnica częścią Starostwa Czorsztyńskiego", "Józef Szalay twórcą i organizatorem kurortu", "Krakowska Akademia Umiejętności właścicielką Szczawnicy", "Szczawnica własnością Adama Stadnickiego w latach 1909-1948", "Druga wojna światowa na terenie Pienin".W Muzeum udostępniona jest także "Izba Jana Wiktora", miłośnika i piewcy Pienin, z autentycznymi pamiątkami, pochodzącymi ze szczawnickiego mieszkania pisarza.
Adres: Pl. Dietla 2, tel. 18 262 22 58, www.muzeum.sacz.pl
Godziny otwarcia: wtorek-niedziela, 10:00-13:00, 14:00-16:00, nieczynne-poniedziałek, dni poświąteczne, pierwszy dzień świąt Wielkanocnych, Boże Ciało, 1 stycznia, 1 listopada, 11 listopada, 25 grudnia, w okresie zimowym muzeum jest zamknięte.
Opłata: normalna-6zł, ulgowa 4zł, niedziela-dzień wolny od opłat.
Dojście: schodząc schodami przy budynku Adria – Solar, w lewo, w górę ul. Zdrojową, muzeum znajduje się po lewej stronie Placu Dietla.
 
Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy – 200 m od hotelu
 
„Cała nasza WIELKA HISTORIA składa się z małych historii regionów, wsi i ludzi w nich żyjących. By przedstawić historię naszej Szczawnicy, jej dzieje na tle przemian historycznych, obyczajowość i tradycję, utworzyliśmy niewielkie „MUZEUM UZDROWISKA”.  Poprzez gromadzenie dóbr tradycji i kultury oraz organizowanie wystaw stałych i czasowych chcemy umożliwiać mieszkańcom Szczawnicy, kuracjuszom i gościom poznawanie bogatej historii szczawnickiego kurortu.”
Adres: Pl. Dietla 7, tel. 18 54 00 433, www.szczawnica-muzeum.pl
Godziny otwarcia: 09:00-16:00, nieczynne-poniedziałek, pierwszy dzień świąt Wielkanocnych, Boże Ciało, 1 stycznia, 1 listopada, 11 listopada, 25 grudnia.
Opłata: normalna-5zł, ulgowa-3zł.
Dojście: schodząc schodami przy budynku Adria – Solar, w lewo, w górę ul. Zdrojową, muzeum znajduje się po prawej stronie Placu Dietla.

Galeria Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnicy – 200 m od hotelu
 
Galeria Pijalni Wód mieści się w odtworzonej, zabytkowej willi szalayowskiej przy Placu Dietla, w historycznym sercu szczawnickiego uzdrowiska. Wyjątkowe, pełne uroku wnętrze to przestrzeń obcowania z kulturą i sztuką, miejsce spotkań z ludźmi i ich dziełami - czy są to lokalni twórcy i artyści ludowi, czy też nazwiska o renomie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Galeria Pijalni Wód, dzięki owocnej współpracy z Muzeum Pienińskim, stała się  też miejscem spotkania z unikatowymi tradycjami i historią regionu, miejscem edukacji kulturalnej i historycznej.
Adres: Plac Dietla 5, tel. 18 540 04 00, koordynator 519 067 681, www.szczawnica-galeria.pl
Godziny otwarcia: codziennie oprócz wtorków 09:00-16:30
Opłata: normalna-2zł, ulgowa-1zł
Dojście: schodząc schodami przy budynku Adria – Solar, w lewo, w górę ul. Zdrojową, galeria znajduje się po prawej stronie Placu Dietla.
 
Dworek Gościnny – 200 m od hotelu
 
Dworek gościnny wybudowany w 1864 roku, cechowała go duża ilość wieżyczek. Dawniej odbywały się w nim liczne spotkania kulturalne. Dworzec gościnny powstały w 1864 roku, zaprojektował go S.E Radzikowski. Zawierał mnóstwo ganków, galerii i charakterystycznych wieżyczek. Odbywały się w nim liczne koncerty, bale charytatywne, oraz taneczne spotkania towarzyskie, sala balowa była w stanie pomieścic 500 osob. Mieściły się tam również m.in. sklepy, fotograf, czytelnia. W latach 1959 - 1962 znajdowało się w budynku Muzeum Pienińskie. Pożar w 1962 roku strawił obiekt niemal całkowicie, z całego obiektu zachował się murowany dół. Obecnie po odbudowie Kursalon jest większy. Wewnątrz odbudowanego Kursalonu znajdują się m.in. sala konferencyjna, sala teatralna i sala kinowa mogąca pomieścić 400 osób. 
Dojście: schodząc schodami przy budynku Adria – Solar, przejść ulicę, obok kościoła widoczna będzie apteka – kierując się schodami w górę pojawi się ul. Jana Wiktora - idąc w lewo, w górę widoczny będzie pensjonat Lala i Batory, za hotelem Batory znajduję się Dworzec Gościnny.
 
Promenada wzdłuż potoku Grajcarka – 250 m od hotelu, całe przejście promenady 2 km
 
Promenada wzdłuż Grajcarka ma swój początek pod dolną stacją kolejki linowej na Palenicę. Następnie biegnie do miejsca, gdzie łączy się ze ścieżką pieszo – rowerową prowadzącą na Słowację wzdłuż Dunajca. Są tu ławeczki, na których można odpocząć, oraz mostki prowadzące na drugą stronę Grajcarka. Promenada spacerowa jest jedną z najnowszych inwestycji, której budowa została uroczyście zakończona 2 Maja 2011 roku. Zrealizowano ją wspólnie ze słowacką gminą Leśnica. Obecnie promenada to najdłuższy deptak w Polsce - ma aż 1800 metrów. Znajdują się na niej liczne elementy małej architektury, ozdobna roślinność i oświetlenie. Deptak ma być podkreśleniem i dopełnieniem funkcji turystyczno-uzdrowiskowej, którą pełni Szczawnica.
Dojście: kierując się w dół Szczawnicy, przechodzimy przejściem (przy restauracji Halka), obok przystanku autobusowego schodzimy w dół schodami, przy stacji kolejki linowej na Palenicę znajduję się wejście na Promenadę
Stara Droga Pienińska i przejście piesze na Słowację
Malownicza trasa pieszo-rowerowa biegnąca od końcowej przystani flisackiej do Leśnicy lub do Czerwonego Klasztoru na Słowacji wzdłuż brzegu Dunajca.
Dojście: należy przejść całą Promenadę nad Grajcarkiem, skręcając się w lewo (obok przystani flisackiej), cały czas prosto.
Odległości: od hotelu do Promenady 250 m , Promenada ok. 2 km, od końca Promenady – przystań flisacka do przejścia granicznego ok. 1 km, od przejścia granicznego do Leśnicy na Słowacji ok. 2km, od przejścia granicznego do Czerwonego Klasztoru na Słowacji ok. 9km.
 
Kolej Linowa Palenica – 250 m od hotelu
 
Kolej krzesełkowa Palenica dolną stację usytuowaną ma nad Grajcarkiem, koło zdroju wody mineralnej „Szymon”, w Szczawnicy Wyżniej, nieopodal końcowego przystanku spływu Dunajcem. Przy dolnej stacji znajduje się parking dla samochodów i autokarów. Wjazd na szczyt Palenicy odbywa się czteroosobową krzesełkową koleją linową. Dojazd do stacji górnej na szczycie Palenicy trwa kilka minut. Turyści mogą stąd dojść wygodną ścieżką przez piękną widokowo polanę opadającą spod szczytu Szafranówki do głównego szlaku pienińskiego, prowadzącego na wschód na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką, lub na zachód – do Szczawnicy Niżniej, na Sokolicę i Trzy Korony.